Zahraničné Slovensko

Chorvátsko a …Chorvátsko. Niekedy to vyzerá, ako by v iných krajinách more ani nebolo. Tí, ktorí sa v zemepise vyznajú trochu viac, sa prstom posunú aj do Grécka, Talianska, Turecka, Egypta. Alebo ešte ďalej. A pri otázke, prečo, myknú plecami, že na Slovensku nič nie je.
Zaujímavé, že napríklad nemeckí návštevníci si to nemyslia. A my by sme si to tiež nemysleli, ale ako to už býva – pod lampou je najväčšia tma.
Poďme si teda trochu posvietiť (či zhasnúť?) aj na iný spôsob dovolenky.

relax
 
Koho dnes baví túlať sa po horách…
 
Dobrá otázka. Možno by nás bolo viac, keby…keby sa o tom viac rozprávalo. Pretože, ruku na srdce, čo nás tak ženie do iných krajín? Skutočne len pravdivá túžba po poznaní zahraničných kultúr, jazykov, prírody? Alebo len prestíž, že sa môžeme váľať na piesku, kde to má cveng?
Je to žiaľ tak. Pri rozprávaní s kolegami v práci, alebo spolužiakmi v škole je väčší borec ten, kto bol na mieste s najväčšou prestížou. Nejaká príhoda z Tatier, vodnej priehrady, či domáceho aquaparku nie je zaujímavá.
 
Pokiaľ sme ale osobnosti, ktoré svoju identitu nezakladajú na lokalite dovolenky, pozrime sa na možnosti našej bohatej krajiny.

Najvyššie hory

 
Vysoké tatry nemusí nikto nikomu predstavovať. Ale už všetci nepoznajú, aké je to vystúpiť v noci na tatranský štít a sledovať východ slnka. Alebo aké ticho je skoro ráno v tatranských dolinách. Nepoznajú príbehy, rozprávané chatármi a horskými nosičmi.

História bohatá

 
Čo tak dať si maratón v behu po slovenských hradoch a zámkoch? Od najmenších zrúcanín až po majestátny Oravský hrad, veru, na jednu dovolenku príliš veľké sústo.

boty

Čo tak rieky?

 
Na Slovensku máme aj krásne rieky, vhodné na splavovanie. Malý Dunaj, nenáročná, avšak na faunu a flóru veľmi bohatá a krásna rieka. Váh, mohutný a dlhý. Hron, rezký a zábavný. A v neposlednom rade rieky Orava a tiež Dunajec, na ktorých sa miestami riadne zapotíte, presnejšie, zmáčate.
 
Spôsobov, ako stráviť dovolenku na Slovensku, je samozrejme oveľa viac. Ale ďalšie možnosti už necháme na vás…