Najvyššia hora Španielska Pico del Teide: vystúpte na ňu spolu s nami

Ak ste horlivým cestovateľom a máte záujem navštíviť aj netradičné miesta zeme, jedno také vám priblížime. Ak ho ste ho ešte neobjavili, zopár informácií o ňom vám určite príde vhod. Pri spomenutí najvyššej hory Španielska každý okamžite hľadá vrch v kontinentálnej časti tejto krajiny, ale tá, o ktorej hovoríme, sa nachádza na najväčšom kanárskom ostrove Tenerife. Nazýva sa Pico del Teide, je to gigantický kužeľ sopečného pôvodu s nadmorskou výškou 3 718 m a na Kanárskych ostrovoch je najvyššou horou, no nielen tam, ale vlastne aj v celom Španielsku a Atlantiku.

hory
 
Národný park pod záštitou UNESCO
V roku 1954 bola oblasť okolo hory aj spolu s ňou vyhlásená za národný park. Rozkladá sa na ploche 18 990 ha a od roku 2007 záštitu nad touto lokalitou prevzalo UNESCO. Zároveň ju zaradili aj medzi lokality Natura 2000. Z ktorejkoľvek strany sa k hore priblížite, pohľad na ňu je neskutočne fascinujúci a dychberúci. Po vystúpení nad borovicové lesy sa dostanete na sopečnú polopúšť s majestátnou sopkou, čnejúcou do výšky 1,5 až 2 km nad terénom.
 
Altavista – jediná chata v celom okolí
Najkrajší výstup na túto horu je v jarnom období, nájdete tu kvitnúťfialku teidskú, endemit, rastúci iba v tejto oblasti. Vo výške 3 260 m vás privíta horská chata Altavista, ktorá je tu široko-ďaleko jedinou stavbou, v ktorej sa dá prenocovať, ale reštauráciu tam nečakajte. Pico del Teide je iba momentálne spiaca sopka, nie je úplne vyhasnutá. Posledný zaznamenaný výbuch je z roku 1798, pri ktorom láva vytekala nepretržite tri mesiace. Pod vrcholom je kráter menších rozmerov a stále sa z neho vyparuje síra a teplota týchto výparov môže dosiahnuť až 86°C.

turista
 
Vrchol zaliaty slnkom
Odmenou za náročnejší výstup na vrchol vám bude pohľad na prvé, ružové lúče vychádzajúceho slnka, ktoré prebleskujú od východu a vrchol Teide v okamihu zalejú ranným slnkom. Keď sa pokocháte krásnym východom slnka, čaká vás ďalšia nádhera: pri pohľade nad západný obzor sa vám zjaví Sombra del Teide, tieň hory s dĺžkou vyše 100 km, ktorý sa tiahne až do Atlantiku, neskutočný zážitok. Dĺžka tieňa je spôsobená tým, že Teide je viac ako o kilometer vyššia než okolité vrchy. Toto všetko sa opísať nedá, treba to zažiť na vlastnej koži.